Zabawy dla dzieci

Zabawy dla dzieci ewoluują tak samo jak zmienia się świat. Zabawy posiadają jednak wiele cennych funkcji, o których same dzieci czy rodzice mogą nie wiedzieć. Jakie to funkcje? Przede wszystkim zabawy dla dzieci, szczególnie na świeżym powietrzu,  pozwalają na rozwój sprawności fizycznej oraz zwiększenie umiejętności koordynacyjnych. Takie zabawy wpływają również pozytywnie na zdrowie dziecka – ma ono szansę na dotlenienie i ruch na świeżym powietrzu. Współcześnie wydaje się to chyba najważniejszym zagadnieniem, gdyż większość czasu dzieci spędzają w domach przed telewizorami czy komputerami. Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest oczywiście socjalizacja dzieci z rówieśnikami – podczas zabawy nawiązują oni nowe znajomości, uczestniczą również w grze, w której każdy może odgrywać określone role. Dzieci muszą odnaleźć się w tych rolach. Oczywistą funkcją jest również rozrywka dziecka – dobra zabawa dziecka wpływa na jego samopoczucie, nastrój, psychikę. Zabawa ma być przyjemna, bezpieczna dla dziecka, powinna pozwalać na jego rozwój.

 

Czy zabawy dla dzieci mogą być kształcące i mieć wpływ na rozwój dziecka? Oczywiście – wiedza o tym przede wszystkim psychologowie dziecięcy oraz pedagodzy, którzy zajmują się wychowaniem wczesnoszkolnym oraz terapiami dla dzieci, które posiadają dysfunkcje poznawcze czy emocjonalne. Podczas zajęć w przedszkolach czy klasach 1-3 dzieci zachęcane są do zabaw w grupach, aby nie tylko poznać się nawzajem, ale uczyć się dzielenia, zdrowej rywalizacji czy współpracy. W poradniach psychologicznych specjaliści organizują zabawy dla dzieci, których zadaniem jest “otworzenie emocjonalne” dziecka – mogą one polegać na rysowaniu swoich emocji, również na wykorzystywaniu kolorów do określania tego, jak się czują – dzięki temu dzieci swobodniej wyrażają swoje emocje. Wśród zabaw wykorzystywanych w terapiach znajdują się również te polegające na dotykaniu różnorodnych materiałów i faktur przedmiotów – dzięki temu pracuje się również nad słownictwem dzieci. Osoby prowadzące zajęcia zachęcają również dzieci do aktywnego rysowania oraz malowania.

Zabawy dla dzieci autystycznych czy potrzebujących dodatkowej symulacji do prawidłowego rozwoju prowadzą specjalnie szkoleni psychologowie dziecięcy. Do tego rodzaju zabaw wykorzystywane są przedmioty codziennego użytku – często inspiracją do tworzenia nowych form terapii są zabawy dla dzieci opisywane w zagranicznych pismach dla specjalistów. Dzieci autystyczne zachęcane są do malowania, rysowania, również do kontaktu dotykowego.

 

Jakie zabawy dla dzieci przygotowują przedszkolanki? W przedszkolach królują zabawy grupowe oraz prace samodzielne. Zabawy grupowe to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, również gimnastyka. W przypadku prac indywidualnych stawia się przede wszystkim na rysowanie, malowanie, lepienie, wydzieranie – wszelkie prace, których zadaniem jest wzmocnienie pracy rąk oraz zakresu ruchów i precyzji palców. Przedszkolanki chętnie organizują również zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu – pozwala to na dotlenienie oraz większą ilość ruchu.

Podobne wpisy